Ze słowem podcast zapoznałam się pracując w norweskim biurze. W samo słuchanie wkręciłam się dopiero po przeprowadzce do Szwecji. Czułam paniczną potrzebę osłuchania się z językiem i w ten oto sposób padło na podcasty.! Każdego tygodnia spędzałam godziny za kółkiem ze słuchawkami na uszach słuchając szwedzkich podcastów. Do tej pory słucham podcastów w celach edukacyjnych. Poniższy artykuł zbiera najważniejsze informacje na temat podcastów. Zacznę więc od początku.
Co to jest podcast?
Podkast jest to nagranie audio. Sam dźwięk, zapis rozmowy kilku osób, bądź też monolog jedenj osoby. To taka audycja jak w radio (samo gadanie). Możesz odtworzyć je w dowolnym momencie na swoim komputerze, bądź telefonie.
Po co słuchać podcastów?
Co daje mi słuchanie podcastów? Oto kilka najważniejszych wartości podcastów
- Edukacja – podcast może uczyć. Opowiadać o zagadnieniu, o którym potrzebujesz dowiedzieć się więcej np.
„Jak robić zdjęcia zorzy polarnej?”
„Jak przygotować się do egzaminu na ….”
„Jak zacząć biegać” itp
Istnieje wiele podcastów o biznesie, IT, inwestowaniu i oszczędzaniu pieniędzy, giełdzie, mediach społecznościowych. Są podcasty o odżywianiu, dietach, sportach. Ograniczenia nie istnieją.
- Motywacja, isnpiracja – historie osób, które podobnie jak Ty : biegają, prowadzą firmę, robią zdjęcia, praktykują jogę, wychowują dzieci … Słuchając podcastów tematycznych możesz poczuć motywację do biegania, dowiedzieć się o najnowszych wydarzeniach, trendach, osobach i miejscach. Wszystko zależy od Twoich upodobań i potrzeb.
- Informacja – audycje, które są czysto informacyjne, np. omówienie najważniejszych zagadnień giełdowych z ostatniego tygodnia. Historie prawdziwe opowiedziane przez lektora w ciekawy sposób, np. biografie znanych osób.
- Rozrywka- popularne są podcasty kryminologiczne. Historie słuchane dla rozrywki, dla zabicia nudy, pogadanki o w wszytskim i o niczym.
Gdzie/jak słuchać podcastów?
Najprostszym wyborem jest aplikacja w telefonie. Spotify jest to bezpłatna apilakcja na Androida i iPhona, która nie przerywa audycji reklamami. Jest prosta, łatwa i przyjemna. Wystarczy wpisać nazwę podcastu, który nas interesuje, albo wejść w kategorie podcasty i wybrać z listy.
Inna opcja to Google Podcast lub Podcaster (opcja dla użytkowników iPhona).
Twórcy podcastów często posiadają swoje strony internetowe, na których zamieszczają poszczególne podcinki. Na stronie Łosiologii znajdziesz je w zakładce PODCAST.
Niektóre są dostępne również na YouTube, także warto sprawdzić także tam. Link do YT
Kiedy słuchać podcastów?
Kiedy masz czas. Ah tak, wiem, nikt teraz nie ma czasu, ale są pewne sytuacje w codziennym życiu, które pasują idelanie:
- jazda samochodem (długie trasy, słuchawki na uszach – pamiętaj, że bezpieczeństwo przede wszystkim!)
- porządki domowe jak odkurzanie, mycie okiem, składanie ubrań
- gotowanie
- koszenie trawy | odśnieżanie
- spacer z psem
Wszystkie czynności, które są czasochłonne, ale trzeba je zrobić. Czynności, na których nie musisz skupiać 100% swojej uwagi. Pomyśl, że czeka na Ciebie sterta ubrań, podłoga do umycia i obiad do ugotowania. Nie masz czasu przeczytać nowej książki o rozwoju dziecka (a tak bardzo byś chciała). Ale masz telefon i słuchawki! Wkładasz je na uszy, słuchasz rozmowy dwóch osób, z czego jedna jest ekspertem np. pedagogiem i opowiada o temacie, który Cie interesuje. Na autopilocie wykonujesz domową krzątaninę, ale jednocześnie się czegoś uczysz.
Albo wiesz, że Twój pies potrzebuje się porządnie wychodzić, ale Tobie zimno. Ubierasz się więc na cebulkę, wybierasz odcinek podcastu (powiedzmy 45 min) i zabierasz psa na spacer. Chodzisz, dopóki nie wysłuchasz do końca. Wysłuchałaś właśnie historii osoby, która w wieku 40 lat zaczęła biegać maratony. Jutro sama wychodzisz pobiegać. Albo po wysłuchaniu odcinka O friluftsliv i zdrowiu z Gazelą w Laponii zaczynasz rozumieć, że ruch to zdrowie.
Przeprowadziłeś się do innego kraju, ale nie lubisz uczyć się z książek, a w dodatku musisz skosić kilka trawników, żeby dorobić grosza. Zakładasz słuchawki i słuchasz podcastu, w którym mówią w języku, którego chcesz się nauczyć! Kolejny trawnik to historia osoby, która opowiada o tym, jak ona nauczyła się języka. Motywujesz się i uczysz. Polecam tu odcinek z Agnieszką, z którą rozmawiam o tym, jak nauczyć się języka norweskiego (i szwedzkiego). O języku norweskim, Szwecji i ciężkiej pracy
Jak szukać podcastów?
Jeśli chcesz słuchać w aplikacji możesz to robić tam. Możesz zapytać wujka Google, ale najlepiej z polecenia. Zapytaj koleżankę, brata, czy kogoś w pracy. Prędzej czy później trafisz na osobę, która opowiada o „jakiś” podcastach.
Wpisz hasło, które Cie interesuje z dopiskiem podcast, np:
- podcast o koniach
- jak robić dobre zdjęcia podcast
- dieta keto podcast
- co to friluftsliv podcast
- podcast o języku szwedzkim
gdy chcesz wyszukać podcastu w innym języku (przy nauce) może to być
- english beginner podast
- hur pratar man svenska podd
- estudia español
- english grammar podd
- spanish for begginers
Moje ulubione podcasty
Ja słucham często, dużo i różnorodnie. Królują u mnie podcasty edukacyjne. Lubię skakać między podcastami w różbych językach i uważam to jako świetną formę nauki! Całą listę znajdziesz w tym artykule > Ulubione podcasty, nie tylko po polsku
Kilka słów o podcaście Łosiologia
Jestem aktywna, lubię się uczyć i w wirze moich codziennych zajęć ciężko zebrać mi siły na czytanie książek. Dlatego tak pokochałam formę audio! Mam wiele doświadczeń, którymi chciałabym się podzielić.
Podcast Łosiologia zabiera Cię na nordycki spacer. Opowiada historie ludzi, którzy tu mieszkają, historie miejsc, które zapierają dech w piersiach. W mojej audycji poruszam też tematy związane z nauką języków nordyckich ale nie tylko.
Krótko o mnie i mojej historii w odcinku numer 1 Kobieta pracująca. Moja historia