Rok Friluftsliv w Szwecji
Jest to największa do tej pory promocja Friluftsliv w tym kraju.
W tym odcinku opowiem Ci o:
- Podstawach i założeniach roku promocji życia na świeżym powietrzu,
- Dlaczego warto jest rozmawiać i promować Friluftsliv,
- Celach długoterminowych oraz mierzalnych,
- Grupach docelowych,
- Tematach poszczególnych miesięcy.
Odcinek ten jest trzecim solowych odcinkiem w serii o Friluftsliv, jeśli jeszcze nie wiesz co oznacza to słowo to odsyłam Cię do odcinka #012 w którym wszystko tłumaczę od początku. Odcinek numer 13 jest kontynuacją poprzedniego. W tej serii pojawią się jeszcze dwa odcinki. Jeśli interesujesz się tym tematem to polecam Ci odcinek numer 2 z Gazelą oraz 11 z Emilianą.
O roku friluftsliv
Projekt „Rok Friluftlsliv” promowany jest pod hasłem „Luften ar fri”, czyli dosłownie tłumacząc „Powietrze nie kosztuje” lub „Powietrze jest gratis”.
Jego celem jest skłonienie większej liczby osób do wypróbowania friluftlsliv i kontynuowania go w dłuższej perspektywie oraz zwiększenie świadomości wartości jakie to za sobą niesie oraz zapoznania się z Allemansrätten.
Jest to projekt prowadzony przez Svenskt Friluftsliv przy wsparciu Szwedzkiej Agencji Ochrony Środowiska. Obejmuje całą Szwecję i podzielony jest, jak to każdy rok, na 12 miesięcy, gdzie każdy miesiąc ma swój temat przewodni.
Na oficjalnej stornie Luftenarfri.se można przeczytać, że cały projekt na stabilne i silne podłoże, jakim są badania prowadzone na temat friluftsliv. Są to różne badania, które prowadzi się zarówno w Skandynawii, Stanach, czy Japonii ale także na całym świecie.
Wiemy, że Friluftsliv poprawia zdrowie publiczne. Wiemy, że ogromna większość ludzi w Szwecji żyje blisko natury, a chroniąc prawo publicznego dostępu (wspomniane już Allemansretten), każdy ma szansę pozostać na łonie natury na tych samych warunkach.
Wiadomo jest też, że istnieją różne przeszkody, takie jak różnice kulturowe, społeczne, tradycje rodzinne i warunki ekonomiczne, które powodują że ludzie z różnych grup społecznych korzystają z natury w różny sposób.
Ten projekt ma na celu zapobiec tym przeszkodom pokazując, że do korzystania z przyrody nie potrzeba drogich sprzętów, czy dalekich wyjazdów.
Wiemy również, że friluftsliv ma ogromny wpływ na zdrowie publiczne, ponieważ przyciąga ludzi do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu oraz zapobiega siedzącemu stylowi życia i izolacji.
Niemniej jednak Szwecja jest jednym z krajów o najwyższym odsetku zwolnień chorobowych z powodu chorób psychicznych. Samo friluftsliv nie jest w stanie pokonać choroby psychicznej, ale ten projekt chce przyczynić się do poprawy zdrowia publicznego.
Cele roku friluftsliv
Długoterminowe:
- Friluftsliv ma odgrywać bardziej znaczącą rolę w debacie publicznej,
- Polepszenie zdrowia fizycznego i psychicznego,
- Lepsze zrozumienie wartości przyrodniczych i kulturowych,
- Zwiększenie zatrudnienia w turystyce przyrodniczej oraz friluftsliv.
Cele mierzalne:
- W roku 2021 10 procent populacji Szwecji przebywa poza domem więcej czasu niż roku poprzedniego
- 10 proc. więcej artykułów ze słowami kluczowymi „friluftsliv” zostało opublikowanych w mediach tradycyjnych w 2021 roku niż w 2020 roku
- 100 000 postów w mediach społecznościowych
- 500 urzędników miejskich / regionalnych / krajowych i polityków wzięło udział w jakimkolwiek działaniu podczas Roku 2021.
Grupa docelowa to osoby, które nie maja doświadczenia i/lub nie znają życia w outdoorze.
Sa to:
- Dzieci z klas 4-6,
- Osoby obcego pochodzenia,
- Decydenci: (politycy, urzędnicy, osoby dorosłe pracujące z dziećmi, dyrektorzy szkół i nauczyciele)
Podział roku Friluftsliv na poszczególne miesiące:
Styczeń – otwarcie roku
Luty – Inspirator Friluftsliv
Marzec – kumpel / towarzysz friluftsliv
Kwiecień – święto friluftsliv całej szwecji
Maj – friluftsliv na obszarach chronionych
Czerwiec – jedzenie na świeżym powietrzu
Lipiec – spanie na świeżym powietrzu
Sierpień – jeszcze nigdy nie próbowalem ….
Wrzesień – polub friluftsliv
Październik – nauka na świeżym powietrzu
Listopad – poczuj się dobrze na zewnątrz
Grudzień – dialog / podsumowanie
W całym roku wydzielone są grupy robocze, np. Zajęcia szkolne, zajęcia mające na celu poczuć się dobrze przebywając na zewnątrz, zajęcia na świeżym powietrzu, czy dialog.
Poprzednie odcinki oraz przydatne linki:
Svenskt Friluftsliv
Luften är fri
Norsk Friluftsliv
Frilufts Främjandet