Z czym kojarzą Ci się piramidy i mumie? Zapewne wiesz, że starożytni Egipcjanie mumifikowali ciała zmarłych władców. Ale po co to robili?
Otóż wierzyli oni, że odpowiednie zadbanie o zwłoki zapewni zmarłym dobre życie po śmierci. Dbali więc o ciało i serce, natomiast mózg… wyrzucali.
Mówiąc dokładniej, wsuwali pręt przez nos i ubijali mózg na papkę, którą będzie można wyssać i usunąć.
Tak było kiedyś. Teraz wiemy, że mózg to coś więcej niż materiał, z którego ktoś po naszej śmierci zrobi shake’a.. Dlatego dziś opowiem o książce, która spodoba się każdemu, kto interesuje się pracą tego wyjątkowego organu. Mowa o „Mózg rządzi. Twój niezastąpiony narząd” Kaji Nordengren.
Kim jest Kaja Nordengren?
To lekarka specjalizująca się w neurologii. Równolegle ze studiami medycznymi prowadziła badania nad mózgiem. Odkąd obroniła pracę doktorską, dzieli się swoim zachwytem nad tym fascynującym organem, prowadząc wykłady i szkolenia. Uczy na uniwersytecie w Oslo.
Nordengren nie zostawiła wiedzy tylko dla siebie i swoich studentów – wydała książkę. Na 220 stronach znajdziesz wiele informacji o naszym mózgu, które podane są w lekki i przystępny sposób
Autorka odpowiada na podstawowe pytania:
- Kim jesteśmy?
- Co sprawia, że my to my?
- Co to jest osobowość?
- Czym jest wolna wola?
- Gdzie zaczyna się myśl?
O czym jest książka?
Bardzo przydatny jest początek książki, z którego czytelnik dowiaduje się, jak wygląda rozwój mózgu. Tego, jak te organ wyglądał kiedyś i jakie funkcje spełniał na przełomie ewolucji człowieka jako gatunku.
Nordegrem Tłumaczy, dlaczego dzieci rodzą się „niegotowe” i przez wiele lat muszą być pod opieką swoich rodziców.
Czytając kolejne rozdziały dowiesz się, jak zdolność do interpretowania i dostrzegania wzorców wpływa na sposób życia, kulturę i język. Bo mózg to my. Śmierć mózgu oznacza śmierć człowieka.
Przypomnisz sobie również budowę mózgu i dowiesz się ciekawych rzeczy o poszczególnych jego częściach. Dzięki rozdziałowi „Pamięć i uczenie się” (który jest moim ulubionym) zrozumiesz, jak działa pamięć krótkotrwała, długotrwała, czym jest hipokamp i jak zapisywane są informacje w Twoim mózgu.
Jak działa mózg?
Zapewne obiło Ci się o uszy, że wykorzystujemy tylko 10% naszego mózgu. Czytając tę książkę dowiesz się, że to mit!
Jako geodeta – czyli człowiek, któremu bliskie są mapy – zachęcam Cię do zapoznania się z rozdziałem o GPS-ie mózgu. Niesamowite jest, jakie możliwości tkwią w każdym z nas. Potrzeba tylko odpowiedniego treningu, co autorka wytłumaczyła, posługując się przykładem badania z udziałem taksówkarzy.
Kaja Nordengren poświęca sporo miejsca na wytłumaczenie depresji. Obecnie nie traktuje się jej jako choroby psychicznej. Udowodniono jednak, że zamiany nastroju oznaczają zmiany w chemii mózgu, co sprawia, że są to zmiany czysto fizyczne.
W tej książce znajdziesz też informacje o stresie i lęku, jak również o dietach i uzależnieniach, takich jak: czekolada, nikotyna, alkohol, kokaina, morfina, heroina czy haszysz.
Kaja Nordegren porusza tematy takie jak inteligencja i wielozadaniowość.
Mózg rządzi – wybrane cytaty
Daje dobre rady, które zapewne nie są Ci obce:
Usprawniaj codziennie czynności, skupiając się w danej chwili na jednej rzeczy. Jeśli musisz napisać mejl i zadzwonić do kogoś, lepiej zrób to po kolei, a nie jednocześnie.
Jeśli takie słowa wypowiada specjalistka od mózgu, jakoś łatwiej jest przyswoić tę informację i zastosować ją w życiu codziennym. No… albo chociaż spróbować.
Na sam koniec zacytuję optymistyczny fragment:
Uczenie się jest także procesem fizycznym. To zmiany w mózgu dają nam możliwość bycia elastycznymi. Możemy nauczyć się szukać pociechy w środkach odurzających lub niezdrowym jedzeniu, albo możemy również nauczyć się nowych języków lub odnaleźć drogę w nowych miejscach.
To jak, sięgniesz po tę książkę, by zapoznać się ze swoim mózgiem?
Poniżej zostawiam link do księgarni Tania Książka, w której możesz zakupić swój egzemplarz zarówno w wersji papierowej jak i ebook.