Często słyszę, że ja to mam pięknie w tej Norwegii oraz że ja to chyba nigdzie nie pracuję. Żeby rozwiać te wątpliwości, powiem tak: Pracuję i mieszkam nie w Norwegii, a w Szwecji. Tak mi się poszczęściło, że przyroda jest tu cudowna, a ja lubię się szwendać. Stąd moja energia i cały ten spam lasem oraz górkami.
Dzisiaj – bez zbędnego gadania – zapraszam na wycieczkę do szwedzkiego Wysokiego Wybrzeża!
Wysokie Wybrzeże – Höga Kusten
Szwedzkie Wysokie Wybrzeże leży nad północną częścią Morza Bałtyckiego, Zatoką Botnicką. To obszar pomiędzy miejscowościami Härnösand i Örnsköldsvik, znajdujący się około 450 km na północ od Sztokholmu. Miejsce to jest wyjątkowe dzięki wypiętrzaniu się terenu po ostatnim zlodowaceniu, jakie występowało w Skandynawii.
Jak powstało szwedzkie Wysokie Wybrzeże?
Wyniesienie terenu spowodowane jest przez lód śródlądowy, leżący i przygniatający skorupę ziemską. To właśnie tu pokrywa lodowa była najgrubsza (a dokładniej: ciśnienie lodu było największe). Dlatego też obszar ten charakteryzuje tak spektakularne wypiętrzenie terenu – największe na świecie!
Gdy lód zaczął się topić, część lądu została pochłonięta przez wodę. Około 10400 lat temu lód zniknął, a dziś całkowite wypiętrzenie się terenu osiąga 800 m. Każdego roku ten obszar podnosi się o około 8 mm.
Szacuje się, że teren będzie stale się podnosił, lecz w mniejszym tempie. 8 mm w skali roku – wydaje się to być niewiele, ale porównajmy to do życia przeciętnego 80-latka: daje to około 600 mm, czyli 60 cm. Ponad pół metra!
Szlakiem Wysokiego Wybrzeża – Höga Kusten Leden
Wysokie Wybrzeże to malownicze krajobrazy, morski pejzaż, czerwone skały, klify, setki wysp i wysepek. Nie wspominam już nawet o całej florze, która to wszystko pokrywa. Jak łatwo się domyśleć, teren ten został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nie bez powodu.
Szlak Wysokiego Wybrzeża ma niecałe 130 km i rozciąga się właśnie wzdłuż opisanej linii brzegowej. Składa się z 13 etapów, a każdy z nich jest unikalną mieszanką archipelagu wysp, skał i lasów. Jak już wcześniej wspomniałam, cofający się lodowiec zrobił tu niezłą robotę.
Niektóre ze szczytów znajdują się 250 m nad poziomem morza, co sprawia, że jest to jedyne miejsce w Szwecji, gdzie widok na wodę można podziwiać z takiej wysokości. I powiem Ci jeszcze coś od serca: Widoki zapierają dech w piersiach! Podejście na szczyt nie jest karkołomnym wyczynem, w końcu to jedyne 200-300 m przewyższenia, ale to z zupełności wystarcza, żeby nacieszyć oczy. Cały ten mix sprawia, że te piękne miejsca są dosłownie na wyciągniecie ręki.
Więcej szczegółowych informacji o każdym z etapów szlaku znajdziesz tu Etapy szlaku wysokiego wybrzeża
Jak tu dojechać?
Bardzo łatwo. Trasa E4, która łączy północ i południe Szwecji prowadzi właśnie przez Höga Kusten. Już sam przejazd zapewnia zjawiskowe widoki. Jadąc z południa, przejeżdża się przez Höga Kusten Bron (High Coast Bridge), który jest 3. co do długości najdłuższym mostem wiszącym w Skandynawii, 4. w Europie i 16. na świecie. Robi wrażenie!
Do Szwecji z Polski – czy też z innego miejsca na Ziemi – można się dostać samochodem, samolotem, pociągiem bądź na rowerze. Wystarczy wygooglować nazwę (zerknij na mapę na początku tego postu) i wujek Google Ci pomoże.
W razie pytań czy wątpliwości – pytaj śmiało! Pomogę wybrać najlepszą opcję pod Twoje prywatne potrzeby.
Jaka pora najlepsza na piesze wycieczki ?
Każda! Lato, ze względu na bardzo długie dni (noc trwa zaledwie kilka godzin i jest raczej jasna), stanowi najlepszą opcję. Dzięki temu wykorzystasz ten czas w 100 %. Jesień jest moim zdecydowanym faworytem, a to przez cudowne kolory. Zima dostarcza bajkowo – śnieżnych widoków, no i oferuje te wspaniałe zachody słońca… Wiosną wszystko się budzi do życia, dzięki czemu zobaczysz zieleń w każdym wymiarze.
Nocleg. Wyżywienie. Zaplanowanie podróży.
Jako formę noclegu zdecydowanie polecam namiot. Na dziko, gdzieś na szczycie, na polu namiotowym: pod gołym niebem. Możesz też spać w wynajętym domku, hostelu, hotelu albo campingu.
Na całej trasie znajdziesz oznaczone miejsca na rozpalenie ogniska, schowanie się przed deszczem i odpoczynek.
Wyżywienie jest już zupełnie osobistą kwestią, ale jako że szlak położony jest wzdłuż głównej drogi Szwecji, to w pobliżu znajdują się stacje benzynowe, sklepy i miasta. Zapakujesz się na dzień czy dwa i spokojnie przeżyjesz w terenie.
Chcesz jeszcze lepiej zaplanować wycieczkę? Zajrzyj na te strony:
Friluftsbyn
Höga Kusten
Via Ferrata
Inne atrakcje.
Wszystko, co opisałam, możesz obejrzeć z perspektywy Twoich wędrujących oczu, ale nie tylko. Kajaki, łódki, skutery wodne i śnieżne, konie, rower, wspinaczka z Via Ferrata – to tylko podstawowe atrakcje, z których możesz z korzystać. Jest ich zapewne dużo, dużo więcej.
Woda pitna.
W Szwecji pije się wodę prosto z kranu i jest ona pyszna (to moja osobista opinia). Pamiętaj, by zabrać ze sobą butelkę!
Wodę napełnić można w tych miejscach: start – Hornöberget, Lövvik (etap 2), Lappudden (etap 5), Skoved albo Docksta (etap 7), Skuleberget (etap 8) oraz Näske bądź Köpmanholmen (etap 10). W Parku Narodowym Skuleskogen nie ma żadnych kranów!
Na szlaku istnieją również naturalne źródła wody. Najlepiej wziąć butelkę z filtrem albo – jeżeli to możliwe – przegotować wodę. Pamiętaj również, że w trakcie zimy może być ciężko ze znalezieniem naturalnego ujęcia wody.
Kilka ważnych zasad
-
- Szanuj zwierzęta i ptaki,
- Nie śmieć,
- Nie chodź po ziemi uprawnej,
- Zamykaj za sobą bramy i furtki,
- Możesz się kąpać wszędzie, z wyjątkiem prywatnych posesji lub tam, gdzie jest specjalny zakazu (förbud),
- Rozpalaj ogień w wyznaczonych i zabezpieczonych miejscach. Zawsze ugaś go dokładnie,
- Psy na szlaku są mile widziane, ale muszą być na smyczy,
- Łowienie ryb w jeziorach i rzekach wymaga pozwolenia (fiskekort),
- Do połowów na morzu nie jest wymagana żadna licencja połowowa.
Dowiedz sie wiecej o Allemansrätten
Czy Wysokie Wybrzeże jest dla Ciebie?
Jeśli lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu, wędkować, odkrywać nowe miejsca bądź też potrzebujesz się „zresetować” i nabrać energii, to Wysokie Wybrzeże jest do tego idealnym miejscem.
W kolejnych postach przedstawię bardziej szczegółowo moje ulubione górki i lasy. Mam w planach stworzyć krótkie filmy, w których postaram się pokazać całą esencję i klimat tych miejsc. Jeden taki film już nawet istnieje na YT! Zobacz już dziś – Skuleberget Zimą.
Zapraszam na mój Facebook oraz Instagram, gdzie pokazuję na bieżąco różne ciekawe miejsca oraz pogodę, jaka panuje w Szwecji. Oj tak, pogoda jest tutaj bardzo ważna!